Cmentarz jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Babimoście. Administratorem cmentarza jest Proboszcz Parafii. Siedziba administratora znajduje się w kancelarii parafialnej, przy ul. Kościelnej 1. Funkcję Gospodarza Cmentarza i nadzór wszelkich prac wykonywanych na cmentarzu pełni pan Roman Furman. Siedziba Gospodarza znajduje się w budynku parafialnym tzw. "Domku Sióstr", przy ul. Kościelnej 3.

Tylko i wyłącznie w Biurze Adminstracji można zrealizować następujące formalności:

- dokonanie bieżących opłat oraz ewentualnych zaległości,

- zgłoszenie pogrzebu,

- wyznaczenie miejsca na grób.

Zgłoszenia pogrzebu dokonujemy zawsze najpierw w Biurze Parafialnym (ustalenie dnia oraz godziny pogrzebu), następnie w biurze adminstracji cmentarza dokonujemy opłat za miejsce grobu i innych wynikających z regulaminu cmentarza. Dopiero wówczas udajemy się do zakładu pogrzebowego. Biuro Adminstracji cmentarza jest czynne w każdy wtorek w g. od 8 do 9, a w piątek w okresie  letnim od g. 18 do 19, a w okresie zimowym - od 17 do 18. Zgłoszenia pogrzebu dokonać można w godzinach urzędowania biura, a poza godzinami po uprzednim kontakcie telefonicznym  z gospodarzem cmentarza, nr tel.: 517 288 695.

Pogrzeb z urną

Obrzędy pogrzebowe z Mszą Świętą i z ostatnim pożegnaniem włącznie, w których uczestniczy rodzina, wspólnota parafialna, przyjaciele i znajomi, powinny być celebrowane przed kremacją ciała zmarłej osoby.

Natomiast po spopieleniu zwłok sprawuje się obrzęd związany ze złożeniem urny w grobie. Zwrócili na to uwagę polscy biskupi w liście pasterskim z roku 2011, poświęconym sprawie szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu w przypadku kremacji. Dodali jednak, że jeśli przemawiają za tym szczególne racje duszpasterskie lub powody natury praktycznej, obrzędy pogrzebowe, podane w księdze liturgicznej, można sprawować nad samą urną.

O jakie sytuacje chodzi? Pogrzeb z urną może mieć miejsce na przykład wtedy, gdy czyjaś śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania i kremacja ułatwia sprowadzenie doczesnych szczątków osoby zmarłej, a także, kiedy uczestnicy pogrzebu przybywają z daleka i trudno im być na dwóch częściach pogrzebu, czyli na Mszy Świętej połączonej z ostatnim pożegnaniem ciała zmarłego i, po pewnym czasie, na obrzędzie złożenia urny w grobie lub kolumbarium.

Kościół nie pozwala trzymać prochów zmarłego w domu. Nie zgadza się również na ich rozrzucanie w tzw. miejscach pamięci, na morzu, w górach lub w innych miejscach ani też na przerabianie skremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty. Od samego początku chrześcijanie pragnęli, by ich zmarli byli obiektem modlitw i wspomnień wspólnoty chrześcijańskiej, a ich groby stawały się miejscami modlitwy, pamięci i zadumy. Dzięki temu łatwiej uniknąć braku szacunku do szczątków zmarłego lub prób wykorzystywania ich do jakichś przesądnych praktyk.

Opłaty za usługi cmentarne dokonujemy wpisując podane poniżej informacje:

Nazwa odbiorcy:

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca w Babimoście ul. Kościelna 1, 66-110 Babimost

Nr konta: 40 9660 0007 0007 2658 2000 0020

Tytułem: Opłata za usługi cmentarne